SILVA RERUM partnerem konferencji poświęconej pamięci Elizabeth Kübler-Ross

Rok 2015 jest rokiem szczególnym – to rok jubileuszowej X Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Życiodajna śmierć – pamięci Elizabeth Kübler-Ross”, 15 lat istnienia Zakładu Zintegrowanej Opieki Medycznej, a także jubileusz 30-lecia pracy zawodowej organizatorki konferencji, prof.  dr hab. n. med. Elżbieta Krajewska-Kułak.

Tradycyjnie wiodąca tematyka Konferencji będzie dotyczyć pacjenta i jego rodziny oraz  rozlicznych dylematów etycznych, prawnych  i społecznych, z jakimi  na co dzień spotykają się pracownicy ochrony zdrowia.

Na konferencji scharakteryzowane zostaną trudności terapeutyczno-pielęgnacyjne w interdyscyplinarnej opiece nad  pacjentem  w podnoszeniu jego jakości życia. Podjęty zostanie też problem tanatoedukacji w edukacji medyków i w opiece medycznej oraz omówione kwestie związane z okresem żałoby i osierocenia.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego na stronie www konferencji napisała: „Tradycyjnie mamy nadzieję stworzyć okazję do  przeżywania szczególnych uczuć i refleksji nad życiem i przemijaniem. Do pokazania, iż śmierć dotyczy nie tylko tych, którzy są ciężko chorzy, ale także osób starszych, chorych psychicznie, niepełnosprawnych, z upośledzeniami genetycznymi i tych, którzy są po prostu bezdomni i za życia już traktowani  jako nieobecni, usunięci na margines, tak jakby nie żyli.

Pragniemy przybliżyć zadania pracowników ochrony zdrowia w zwalczaniu dyskryminacji, stygmatyzacji, agresji  i uzależnień, ponieważ jak twierdziła Bł. Matka Teresa z Kalkuty „najgorszą chorobą  nie jest trąd, czy gruźlica, ale świadomość, że jest się nikomu niepotrzebnym, przez nikogo niekochanym, przez wszystkich opuszczonym” .

Wreszcie chcemy przeanalizować szeroko rozumiane problemy wielokulturowości w medycynie. Zastanowić się nad postrzeganiem różnych kultur przez inne narody, wizją zdrowia, choroby i śmierci w różnych kulturach, kulturowymi uwarunkowaniami w poszczególnych dziedzinach medycyny, miejscem  medycyny niekonwencjonalnej w terapii. Podyskutować nad  dylematami etycznymi w opiece nad pacjentami pochodzącymi z różnych kultur, bo jak twierdzi Karl Teodor Jaspers „obojętność jest najłagod­niej­szą formą nietolerancji”.

Jesteśmy głęboko przekonani, iż Konferencje będą również wspaniałą okazją do wymiany poglądów i opinii na temat zadań współczesnej medycyny i jej problemów bioetycznych. Żywimy także głęboką nadzieję, iż to kolejne spotkanie, będzie nie tylko wspaniałą okazją do nawiązania nowych kontaktów naukowych i osobistych, ale także zapewni Państwu możliwość poznania pięknego Podlasia, z jego stolicą  Białymstokiem. Miasta i regionu, gdzie od  wieków żyją  wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości, gdzie panuje otwartość, życzliwość i gościnność. Regionu, który dzięki unikalnym walorom środowiska naturalnego zyskał miano „Zielonych Płuc Polski”. Mamy nadzieję, że nie zabraknie też czasu na wspomnienia o początkach powstania naszego Zakładu, o jego sukcesach, o minionych Konferencjach, bo w myśl słów Antoine de Saint-Exupéry „naj­ważniej­sze jest, by gdzieś is­tniało to, czym się żyło: i zwycza­je, i święta rodzin­ne. I dom pełen wspom­nień. Naj­ważniej­sze jest, by żyć dla powrotu”.”

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

prof.  dr hab. n. med. Elżbieta Krajewska-Kułak

O konferencji czytaj tutaj: http://zyciodajna.systemcoffee.pl/index.php?id=3

konferencja Białystok