„Przypadki kryminalne to zdarzenia, do których doszło w konkretnym miejscu i czasie, z tego powodu, że konkretna osoba naruszyła normy prawa karnego” (cytat ze wstępu do publikacji), ale „Przypadki Kryminalne” to także seria trzech tytułów zbiorowych prac autorstwa specjalistów związanych z szeroko pojmowanym wykrywaniem przestępstw, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Naukowego SILVA RERUM. Wśród autorów znajduje się ośmiu policjantów (Centralne Biuro Śledcze Policji, Wydział Poszukiwań Celowych, Krakowskie Archiwum X), sześciu biegłych psychologów, czterech naukowców w zakresie nauk prawnych, czterech przewodników psów do poszukiwania zwłok, także przewodników psów do poszukiwania osób żywych, dwóch pracowników laboratorium kryminalistycznego, dwóch medyków sądowych, kilku studentów medycyny sądowej, dwoje dziennikarzy, dwóch biegłych nurków, biegły genetyk, funkcjonariusz Służby Więziennej, Żołnierz, Strażak, naukowiec w zakresie nauk politycznych, specjalista w zakresie lotnictwa, głównie dronów (być może kogoś pominąłem, to przepraszam).
Pierwszy tom został wydany w 2016r. „Rola współpracy interdyscyplinarnej w badaniu ciemnej liczby przestępstw”, zaś pozostałe dwa w 2018r. „Ciemna liczba przestępstw jako problem interdyscyplinarny” oraz „Poszukiwania zaginionych jako problem interdyscyplinarny”
Interdyscyplinarność pojawia się w każdym podtytule „Przypadków Kryminalnych” i to jest właśnie największy atut tych publikacji. Autorzy wywodzą się zarówno ze środowisk naukowych jak i z pośród praktyków. Wymieniają się wiedzą i doświadczeniami. Tutaj należą się gratulacje redaktorce wydania (która jest również współautorką kilku artykułów zamieszczonych w całej serii) Joannie Stojer – Polańskiej dr nauk prawnych, za to, że udało się jej namówić wszystkich autorów do napisania swoich tekstów i wyegzekwować je od nich.
Całość jest podzielona na części tematyczne, mamy więc: „Frapujące przypadki kryminalne a możliwości wykrywcze”, „Przestępczość nieujawniona – przyczyny, skutki, szacowanie skali zjawiska”, „Zaginięcia – ciemna liczba zdarzeń kryminalnych”, „interdyscyplinarne wykorzystanie możliwości nauk sądowych”, „Ku farmom śmierci? Badania kryminalistyczne a poszukiwanie zwłok ludzkich” oraz „Możliwości w obszarze działań poszukiwawczych i kryminalistycznych oraz funkcjonowanie systemu poszukiwań zaginionych”. Tytuły tych rozdziałów zapowiadają ciekawą treść artykułów, po przeczytaniu nie ma mowy o rozczarowaniu. W sumie mamy około 600 stron tekstu.
Możemy więc dowiedzieć się o śmierci w wyniku praktyk erotycznych, o pozorowaniu własnej śmierci przy użyciu ukradzionych zwłok, o pozbywaniu się zwłok poprzez ich palenie czy też ćwiartowanie. Ale także metodach poszukiwania zwłok i ich identyfikacji. Od pospolitych zabójstw poprzez seryjne, przestępczość seksualną do przestępczości gangów motocyklowych czy przemocy rówieśniczej wobec dzieci z autyzmem. Bardzo ciekawe są artykuły poświęcone problematyce zaginięć.
Większość artykułów dane zagadnienie obrazuje przytoczonymi „case’ami”, często dosłownie, czyli przy użyciu zdjęć.
Zdecydowanie polecam każdemu kto interesuje się problematyką wykrywania, zwalczania i zapobiegania przestępczości.
P.S. w tomie poświęconym poszukiwaniom osób zaginionych możecie przeczytać również i mój artykuł pt. „Analiza psychologiczna w przypadkach niejednoznacznych zgonów”.
Jan Gołębiowski
Link do strony: https://www.facebook.com/profilowaniekryminalne/posts/2108770479171210?__tn__=K-R