Walczymy o prawo do emerytury dla zwierząt po służbie. W parlamencie rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem przepisów zapewniającym psom i koniom emerytury. Obecnie zwierzęta służbowe po przejściu na emeryturę nie otrzymują wsparcia ze strony Państwa (za wyjątkiem psów Służby Celno-Skarbowej). Psa najczęściej zabiera do siebie jego przewodnik i ponosi koszty utrzymania i leczenia swojego druha ze służby. Zdarza się, że jeździec zapewnia swojemu wierzchowcowi emeryturę na zielonych łąkach, ale jest to zadanie kosztowne. Uregulowanie kwestii emerytur dla psów i koni służb mundurowych jest konieczne, w końcu zwierzęta przez wiele lat dbają o nasze bezpieczeństwo i zwalczają przestępczość. Psy służą w Policji, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei, Służbie Celno-Skarbowej, Żandarmerii Wojskowej, Służbie Więziennej, Służbie Ochrony Państwa, a także innych formacjach, jak grupy poszukiwawcze, Wojsko Polskie czy straże gminne. Konie służą w Policji, Straży Granicznej i wybranych strażach miejskich w Polsce oraz w Wojsku Polskim. Liczną grupę psów stanowią także psy ratownicze (PSP, TOPR, GOPR, WOPR i inne formacje). Od prawie 3 lat działa w Polsce „Zakątek Weteranów”, miejsce gdzie psy i konie na emeryturze znajdują opiekę, leczenie i godną starość w sytuacji, kiedy psa nie może zabrać przewodnik, a konia jego jeździec. „Zakątek Weteranów” utrzymuje się z datków ludzi dobrej woli. Warto uregulować kwestię wsparcia emerytowanych funkcjonariuszy na 4 łapach i 4 kopytach oraz wspierania „Zakątka Weteranów”.
Nie powinno tak być, żeby psy i konie służbowe przechodziły po latach ofiarnej służby na emeryturę bez emerytury. Żeby były zdane na laskę darczyńców.
Prosimy o podpisywanie naszej petycji w tej sprawie - https://www.petycjeonline.com/walczymy_o_przyznanie_pastwowych_emerytur_dla_wszystkich_psow_i_koni_subowych
dr Joanna Stojer-Polańska
Na zdjęciu – zwierzęta służbowe, jeśli nie może ich przejąć ich dotychczasowy przewodnik, mają opiekę wolontariuszy w Stowarzyszeniu „Zakątek Weteranów”. Jeśli jest wolne miejsce…